Με ανατροπές και εκπλήξεις κινήθηκε ο β’ γύρος των αυτοδιοικητικών εκλογών. Η αποχή σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση ήταν μεγάλη και έφθασε στο 31,2% στις 17:30, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Εσωτερικών, Ωστόσο, πολλές αλλαγές είχαμε στους Δήμους όλης της χώρας.
Αναφορικά με τις περιφέρειες ο Τοψίδης Χριστόδουλος είναι ο νέος περιφερειάρχης Αν. Μακεδονίας & Θράκης, περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου, εκλέχθηκε ο Μουτζούρης Κωνσταντίνος, Δυτικής Μακεδονίας ο Αμανατίδης Γεώργιος, Θεσσαλίας ο Κουρέτας Δημήτριος, Ιονίων Νήσων ο Τρεπεκλής Ιωάννης και Πελοποννήσου ο Πτωχός Δημήτριος.
Η μάχη στους δήμους
Αξίζει να αναφέρουτμε ότι στον δήμο Αθηναίων επικράτησε ο Χάρης Δούκας κερδίζοντας τον Κώστα Μπακογιάννη που ήταν πολύ κοντά στην επανεκλογή του από τον πρώτο γύρο των εκλογών. Αντίστοιχα και στη Θεσσαλονίκη, ο Στέλιος Αγγελούδης επικράτησε άνετα του Κωνσταντίνου Ζέρβα.
Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι σε 45 μάχες εκ των οποίων οι 20 στην Αττική, μόλις 7 νυν δήμαρχοι κατάφεραν κατάφεραν να επανεκλεγούν στο β’ γύρο.
Αττική
Στον Άγιο Δημήτριο, η Μαρία Ανδρούτσου έχασε τον δήμο από τον Στέλιο Μαμαλάκη.
Στο Αιγάλεω κέρδισε ο Λάμπρος Σκλαβούνος, επικρατώντας του Γιάννη Γκίκα
Στο δήμο Δάφνης-Υμηττού, δεν επανεξελέγη ο Αναστάσιος Μπινίσκος, αλλά ο Νίκος Τσιλίφης.
Στον Διόνυσο επικράτησε η Κατερίνα Μαϊχοσόγλου απέναντι από τον Γιάννη Καλαφατέλη.
Στην Ελευσίνα κέρδισε ο Γιώργος Γεωργόπουλος απέναντι στον Αργύρη Οικονόμου.
Στο Ζωγράφου, η Τίνα Καφατσάκη Βλάχου επικράτησε του Βασίλη Θώδα.
Στην Ηλιούπολη επικράτησε ο Στάθης Ψυρρόπουλος με αντίπαλο τον Γιώργο Χατζηδάκη.
Στο Ίλιον η Ανδριάνα Αλεβίζου Κουκουβίνου κέρδισε τον Νίκο Ζενέτο.
Στην Καισαριανή ο Χρήστος Βοσκόπουλος ηττήθηκε από τον Ηλία Σταμέλο.
Στη Νέα Φιλαδέλφια-Νέα Χαλκηδόνα έχασε ο Γιάννης Βούρος από τον Γιάννη Τομπούλογλου.
Στη Νέα Ιωνία, επικράτησε η Δέσποινα Θωμαΐδου, του με τον Παναγιώτη Μανούρη.
Στην Πεντέλη έχασε η Δήμητρα Κεχαγιά από την Νατάσσα Κοσμοπουλου.
Στη Φιλοθέη – Ψυχικό επικράτησε ο Χαράλαμπος Μπονάτσος του Δημήτρης Γαλάνη.
Στην Πετρούπολη, ο Βαγγέλης Σίμος από τον Στέφανο-Γαβριήλ Βλάχο.
Στη Ραφήνα-Πικέρμι η Δήμητρα Τσεβα Μηλα κέρδισε τον Βαγγέλη Μπουρνούς.
Από τους νυν δημάρχους που πήγαν δεύτερο γύρο και κέρδισαν είναι:
Ο Ηλίας Αποστολόπουλος στο δήμο Παπάγου-Χολαργού.
Ο Σίμος Ρούσσος στο Χαλάνδρι.
Ο Νίκος Μπάμπαλος στο Ηράκλειο Αττικής.
Ο Ισίδωρος Μάδης στην Παιανία.
Στην υπόλοιπη Ελλάδα, νυν δήμαρχοι που μετείχαν στο β’ γύρο και χάνουν τον δημαρχειακό θώκο:
Στην Κοζάνη ο Λάζαρος Μαλούτας από τον Ιωάννη Κοκκαλιάρη.
Στη Νάουσα ο Νίκος Καρανικόλας από τον Νίκο Κουτσογιάννη.
Στη Βόνιτσα ο Γιώργος Αποστολάκης από τον Αθανάσιο Κασόλα.
Στο δήμο Θερμαϊκού ο Γιώργος Τσαμασλής από τον Θόδωρο Τζέκο.
Στην Καλαμαριά ο Γιάννης Δαρδαμανέλης από τη Χρύσα Αράπογλου.
Στην Κασσάνδρα η Αναστασία Χαλκιά Δημητροπούλου από τον Κώστα Παπαγιάννη.
Στο Κορδελιό – Εύοσμο ο Κλεάνθης Μανδαλιανός από τον Λευτέρη Αλεξανδρίδη.
Στον Αλμυρό ο Ευάγγελος Χατζηκυριάκος από τον Δημήτρη Εσερίδη.
Στην Ηγουμενίτσα ο Γιάννης Λώλος από τον Παναγιώτη Νταή.
Στα Ιωάννινα ο Δημήτρης Παπαγεωργίου από τον Θωμά Μπέγκα.
Στον Παλαμά ο Γιώργος Σακελλαρίου από τον Σωκράτη Δασκαλόπουλο.
Στη Λήμνο ο Δημήτρης Μαρινάκης από την Ελεονώρα Γεώργα
Στη Χίο ο Σταμάτης Κάρμαντζης από τον Ιωάννη Μαλαφή
Στον δήμο Ήλιδας ο Ιωάννης Λυμπέρης από τον Χρήστο Χριστοδουλόπουλο.
Στο Μεσολόγγι ο Κώστας Λύρος από τον Σπύρο Διαμαντόπουλο.
Στον Πύργο ο Τάκης Αντωνακόπουλος από τον Στάθη Καννή.
Στη Νότια Κέρκυρα ο Κώστας Λέσσης από τον Βασίλη Χειμαριώτη.
Στο δήμο Παύλου Μελά ο Δημήτρης Δεμουρτζίδης από τον Δημήτρη Ασλανίδη.
Στον δήμο Πύδνας Κολινδρού ο Αναστάσιος Μανώλας από τον Χρήστο Κομπατσιάρη.
Στη Ρόδο ο Αντώνης Καμπουράκης από τον Βασίλη Κολιάδη.
Στο Άργος ο Δημήτρης Καμπόσος από τον Ιωάννη Μαλτέζο.
Στην Ελαφόνησο η Ευσαθία Λιάρου από τον Άγγελο Τσιριγωτάκη.
Στο Ναύπλιο ο Δημήτρης Κωστούρος από τον Δημήτρη Ορφανό.
Στα Καμένα Βούρλα ο Ιωάννης Συκιώτης από τον Ηλία Κυρμανίδη.
Στη Σκύρο ο Νίκο Μαυρίκος από τον Κυριάκο Αντωνόπουλο.
Οι νυν δημάρχους που πήγαν δεύτερο γύρο και κέρδισαν είναι:
Ο Σπύρος Μυλωνάς στη Δυτική Αχαΐα
Ο Ζεκεντές Αθανάσιος στο δήμο Λοκρών.
Ο Κώστας Πελετίδης στην Πάτρα
Ο Κορεντσίδης Ιωάννης στην Καστοριά
Ο Καλογερόπουλος Δημήτριος στο Αίγιο.
Ο Τσιώτος Βλάσιος στο δήμο Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης.
Ο Καρβέλας Παναγιώτης στο δήμο Πύλου – Νέστορος.
Διαβάστε επίσης:
- Β’ γύρος των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών: Έκλεισαν οι κάλπες – Υψηλά τα ποσοστά αποχής
- Χάρης Δούκας: Ποιος είναι ο νέος δήμαρχος Αθηναίων
- Σία Κοσιώνη: Το Twitter σχολιάζει την αντίδρασή της μετά τη νίκη Δούκα στον Δήμο Αθηναίων