Μπορεί να την ήθελε πολύ αυτή τη νίκη, αλλα τελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον τελικό στη Μαδρίτη. Ο Έλληνας τενίστας ήρθε αντιμέτωπος με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ – που ήταν σε εξαιρετική ημέρα στο σερβίς- και έχασε με 2-1.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπάθησε, αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό Αλεξάντερ Ζβέρεφ που πήρε την πρόκριση για τον τελικό στην Μαδρίτη. Ο Γερμανός επικράτησε με 2-1 σετ και θα πάει να υπερασπιστεί αύριο στις 19:30 τον τίτλο του απέναντι στον εκπληκτικό Κάρλος Αλκαράθ.

Ο Ζβέρεφ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο σερβίς έχοντας μάλιστα 92% στο πρώτο σετ (23/25 με τα δύο χαμένα πρώτα σερβίς να έχουν έρθει σε διπλά λάθη). Ομως στο δεύτερο έπεσε στο 42% και ένα διπλό του λάθος έδωσε την ευκαιρία στον Στέφανο να πάει το ματς σε τρίτο σετ.

Στο τρίτο ο Γερμανός βελτίωσε ξανά το σερβίς του, βρήκε break και έφτασε στην πρόκριση, παίρνοντας μία μικρή ρεβάνς για την πρόσφατη ήττα στο Μόντε Κάρλο. Αυτή ήταν και η πρώτη του επί του Ελληνα τενίστα σε χωμάτινη επιφάνεια.