Η Εθνική Ελλάδας έκανε την ανατροπή στον αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία στο Μουντομπάσκετ 2023 και πήρε τη νίκη το απόγευμα της Τετάρτης (30/8) επικρατώντας με 83-74.

Παρά το γεγονός πως η Εθνική βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους διαφορά, στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε τον καλύτερό της εαυτό και με εκπληκτική άμυνα, αλλά και τους εξαιρετικούς Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Ιωάννη Παπαπέτρου, κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση.

Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 51-31 και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε μία εντυπωσιακή πρόκριση στον επόμενο γύρο του Μουντομπάσκετ 2023.

Η αντίδραση της Μαρίας Ηλιάκη στη νίκη της Ελλάδας

Η Μαρία Ηλιάκη είναι υπέρμαχος της Ελλάδας σε οποιοδήποτε άθλημα, και μετά τη στήριξη με την κόρη της στον Μίλτο Τεντόγλου, έδειξε πως είναι στο πλευρό και της Εθνικής Μπάσκετ.

Μετά το τέλος του αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία, η Μαρία Ηλιάκη, ανέβασε μια φωτογραφία με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη σε story να πανηγυρίζει και έγραψε:

«Εγώ αυτόν τον τύπο τον συμπαθώ πάρα πολύ».