Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε απόψε (24/8) στη Βουδαπέστη ο Μίλτος Τεντόγλου, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Ο Έλληνας αθλητής έδωσε έναν δύσκολο και δυνατό αγώνα, και παρά το γεγονός πως είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες, με το τελευταίο του άλμα στο οποίο πήδηξε στα 8,52μ. κατάφερε να περάσει μπροστά από τον Πίνοκ και να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Πώς αντέδρασε όμως στο τελευταίο άλμα του;

Ο Μίλτο Τεντόγλου είχε κάνει ένα άλμα στα 8,50μ., ένα στα 8.39μ. κι ένα στα 8,30. Στο τελευταίο του άλμα ήθελε από 8,40 και πάνω για να περάσει στην πρώτη θέση, κι εκείνος πήδηξε και 12 εκατοστά πιο μακριά.

Φυσικά ενθουσιάστηκε με την επίδοση του, κράτησε όμως χαμηλά τους τόνους μέχρι να κάνει και ο Πίνοκ το τελευταίο άλμα του.

Οι πρώτες δηλώσεις του Μίλτου Τεντόγλου

«Αυτό είναι τα μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή μου. Ο αγώνας ήταν πιο δύσκολος από πέρσι και από κάθε αγώνα που έχω κάνει, αλλά κατάφερα στο τελευταίο άλμα να πάρω τη νίκη.

Σήμερα δεν είχα δικαιολογία, ήταν δύσκολη μάχη και προσπάθησα να κάνω το καλύτερο. Με το τελευταίο άλμα θύμωσα, μπορούσα να κάνω 8,70 αλλά άφησα τα πόδια μου στην άμμο. Κατάλαβα ότι ήταν πάνω από 8,40 αλλά θύμωσα γιατί ήταν άλμα για 8,70μ. Είναι ένα λάθος που θυμάμαι για πάντα», είπε ο νεαρός πρωταθλητής.